Dodaj do ulubionych | Ustaw jako startową


Historia Klubu Oyama Karate w Darłowie


         Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia wraz ze zmianami politycznymi przyniosły rewolucję w życiu wielu Polaków jak i w systemach walki. Nastąpiła powolna lecz wymuszona przez rynek zmiana układów sił w skostniałych strukturach oraz metodach szkoleniowych "wielkich zarządców" karate. Skończyła się wiara w nierealne umiejętności, zaczęło się budowanie nowego świata karate, któremu do tej pory rzuca się kłody pod nogi. Ludzie którzy chcieli zmian, a nie pasowali do dawnych struktur musieli opuścić szeregi oficjalnych struktur karate. Mając ogromne doświadczenie oraz umiejętności i pasję trenowania karate zaczęli poszukiwać w wielkim świecie autorytetów karate. Dzięki temu Shihan Dyduch trafił do wielkiego mistrza Soshu Shigeru Oyamy, który odszedł od głównego nurtu światowego karate w 1983 roku tworząc Światową Organizację Oyama Karate. Przez wiele lat tworzył system oparty na reformie tradycyjnych technik, które nie nadawały się do walki we współczesnym, coraz bardziej zbrutalizowanym świecie, ale jeszcze odpychały młodzież oraz dzieci od nudnych treningów. Niestety nie oparł się tendencji zmian które dotyczą każdego stylu i każdego człowieka, natomiast doczekał się wspaniałego reformatora lat dziewięćdziesiątych którego dalekowzroczność i wyobraźnia pozwoliły na dalszy dynamiczny rozwój tego stylu i sportu czyli Shihana Jana Dyducha.

W 1991 roku Shihan Jan Dyduch przystąpił do Światowej Organizacji Oyama Karate a oficjalna legalizacja w Polsce nastąpiła 1992 roku. Nastąpiła budowa ogólnopolskiej organizacji Oyama Karate, do której zaczęli przystępować coraz to nowi członkowie i wkrótce zarejestrowano Unię Oyama Karate, która w 2001 roku została przekształcona w Polską Federację Oyama Karate skupiającą 50 klubów z całej Polski.
Polska Federacja Oyama Karate posiada dobrze zorganizowany system współzawodnictwa sportowego w kilku konkurencjach. Startują dzieci, młodzież oraz dorośli obojga płci. Corocznie odbywają się Mistrzostwa Polski i Puchar Polski juniorów i seniorów w kumite (walka) oraz w kata (układy, czyli formy bezkontaktowe). Dzięki współzawodnictwu sportowemu oraz ciągłemu rozwojowi i poszukiwaniu nowych metod nauczania system Oyama Karate w Polsce zdobył ogromna popularność wśród dzieci i młodzieży.

Historia rozwoju w samym Darłowie była bardzo przypadkowa. Ze względu na to, że Sensei Sępek Paweł (wielkie pozdrowienia dla niego) odbywał służbę czynną w Darłówku i po powrocie do Krakowa zdał relację Shihanowi Dyduchowi o takim wspaniałym miejscu jak Darłówko i możliwości trenowania w jednostce wojskowej. Dzięki temu, że wcześniej Sensei Zdzisław Szawłowski nauczał karate w mniej zorganizowanej formie, była tutaj atmosfera oraz grupa zapaleńców karate, co dawało duże możliwości rozwoju karate w tym rejonie kraju. Kiedy pierwsze obozy Karate Kyokushinkai pod kierownictwem Shihana Dyducha zaczęły mieć miejsce w Darłówku, w Polsce zaczął się wyżej wymieniony proces zmian w karate. Wtedy to grupa zapaleńców z Darłowa, która uczestniczyła w zajęciach Shihana Dyducha i zetknęła się z wielkim karate, postanowiła pod wpływem osobowości Shihana rozpocząć formalną działalność w strukturach polskiego karate. Już na drugim obozie zawiązała się grupa osób trenujących oraz chętnych do działania w powstającej organizacji Oyama Karate.

Dnia 18.10.1993r. powstał Komitet Założycielski Darłowskiego Klubu Oyama Karate z siedzibą w Darłówku na ul. Marynarskiej 53. <<Zobacz listę założycieli.

Na podstawie art.61 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 1984 o kulturze fizycznej, stowarzyszenie pod nazwą DARŁOWSKI KLUB OYAMA KARATE wpisano do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej pod numerem 114 dnia 05.02.1994r.
Pierwszy medal dla Klubu zdobył sempai Sapeta na I Mistrzostwach Polski w Warszawie - był to złoty medal. Następne lata przyniosły serię medali oraz tytułów Mistrzów Polski w różnych konkurencjach, miedzy innymi należy wymienić Sensei Anię Patrak, Sensei Pawła Dudaka, Sensei Bogdana Kasprzyka, Sempai Wojciech Rudzikiewicza, Sempai Katarzynę Mazur, Sempai Łukasza Wysockiego, Sempai Sylwestra Kowalskiego, Sempai Izabelę Potomską, Sempai Jarosława Thiede, Sempai Konrada Banasia i wielu innych sempai którzy przyczynili się do rozwoju naszego Klubu na arenie międzynarodowej oraz w Polsce.

Nowa ustawa o kulturze fizycznej spowodowała ponowną rejestrację Klubu w 2004 roku oraz zmianę zarządu DARŁOWSKIEGO KLUBU OYAMA KARATE. Odszedł wieloletni prezes i trener Sensei Zdzisław Szawłowski, a nowo wybranym prezesem została Sensei Anna Patrak reprezentująca zarząd klubu. W styczniu 2007 r. nastąpiła zmiana zarządu, a prezesem został Sensei Jacek Wojtukiewicz.

Przez lata treningów powstawało coraz więcej sekcji, lecz coraz trudniej namówić można było młodzież do trenowania tak pięknej dyscypliny jaką jest karate. Wydaje się, że karate w Polsce bez zaangażowania wielkich środków oraz mediów ogólnopolskich, nie może równać się popularnością z takimi sportami jak piłka nożna lub pływanie mimo ogromnych sukcesów Polaków na świecie. Jedyną szansą pozostaje wprowadzenie tej dyscypliny na Igrzyska Olimpijskie. W związku z tym polecam wywiad z naszym Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą z ponad dziesięciu lat, a w nim trafność poglądów, które aktualne są i dziś. <<Zobacz wywiad

Na zakończenie krótkiej historii naszego Klubu chciałbym przypomnieć, że w 2000 roku Soshu Shigeru Oyama przebywał dwa dni w Darłówku gdzie przeprowadził egzamin na stopnie mistrzowskie na sali gimnastycznej jednostki wojskowej. Prowadził też seminarium odnośnie interpretacji i wykonywanie form - czyli kata, czym ogromnie byli zdziwieni starzy karatecy, którzy inaczej interpretowali stare formy takie jak seienchin czy kankudai. Była to niesamowita lekcja praktyki w wykonaniu Mistrza, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś dojdzie do przyjazdu Soshu Shigeru Oyamy do Darłówka. Na razie staramy się prowadzić systematycznie zajęcia z młodzieżą i dziećmi, co jest jedyną szansą na budowanie dobrej organizacji oraz dobrze funkcjonującego klubu.


Jacek Wojtukiewicz





Darłowski Klub
OYAMA KARATE

Oficjalny sponsor:
P.P.H.T.
Tadeusz i Krystyna
Banaś

Adres klubu:
ul. Zwycięstwa Os. 6/4
76- 150    Darłowo
tel.  94-555-5555


darłowo
Patronat medialny




statystyki strony

Główna | Aktualności | Statut | Nabór | Treningi | Historia | Galeria | Gadżety | Linki | Kontakt

realizacja: W. Jany
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2007 Darłowski Klub Oyama Karate